הרבה אנשים בעלי הון אישי רואים את עולם הנדלן כהזדמנות משמעותית למינוף לאור העובדה כי כספם  שהשקיעה בשוק ההון נפגע באופן משמעותית  , לאחרונה אנו כחברה ניהול פרויקטים  נתקלים  ביותר ויותר ביזמים שנכנסים לענף בתקופה הקורנה ופועלים בחוסר הבנה מטריאלית  אי דיוק וחוסר מיקוד כאשר המשמעות בזבוז משאבים , פגיע ברווחיות של הפרויקט , עיכובים בלוח הזמנים ואיכות ביצוע נפגעת בהתאם .

לכל פרויקט הנדסי יש 4 שלבים יזמות , תכנון , ביצוע , אכלוס

כל שלב יש לו את המטרות והיעדים שלו כאשר החלטות שמתקבלות בכל שלב משפיעות על השלבים הבאים באופן ישיר וקובעות את גורל הפרויקט האם הוא היה הצלחה או כישלון .

נשאלת השאלה מה קרה לביקוש בתקופה הקורונה ?

היום בשל המצב של השוק שהביקוש עולה מיום ליום  ועתודות הקרקע הולכות ופוחתות  בדיקה היתכנות להוצאת הפרויקט לפועל הופכת להיות משמעותית מאוד

ומחייבת להיות מדויקת ללא פשרות וקפדנית מאוד כלומר יש המון יזמים שבשלב הזה חוסכים אנשי מקצוע כדי להגדיל רווח למרות שבסופו של הפריקוט נפגע  ברווחיות שלו מאי דיוק ומיקוד בנקודות המשמעותיות בפרויקט

חשוב להבהיר כ19% מהפרויקטים נופלים על ניהול לא מדויק וממוקד שלא יורד לפרטים הקטנים ולכן אין למהר בשלב זה לבדוק את הדברים ביסודיות רבה ולנתח את הסיכונים הקיימים באותו מיזם לפני שמוצאים את המיזם לביצוע .

איך לא נופלים לבורות ?

המלצתנו היא לבצע סקר מעמיק של משתמשי הקצה ולהבין מה הצרכים שלהם מה הרצונות שלהם מה החלום שלהם , זה יגדיר את אופי של הפרויקט , משתמש הקצה היום  רוצה ערך נוסף מלבד זה שהוא קונה בית,  ערך מוסף הינו פארקים , מכרזי קניות , קופת חולים , תחבורה ציבורית , שבילים לאופניים ועוד.. , היום זה חלק בלתי נפרד מאופי  הפרויקט ויש לו משמעויות הקורנה חיזקה את הצרכים הללו   וכאשר רוכשים דירה הוא  מסתכל על כל הסביבה שהוא הולך לגור בא והשכונה חייבת שכונה עצמאית ללא תלות בשכונות אחרת

לאחר תוצאות הסקר לגייס בשלב זה את צוות התכנון הרחב כדי לבצע בדיקה היתכנות לסקר שבוצע כולל בניה פגורמה מדויקת עד רמה פרטי האביזר, הרבה יזמים בשלב זה יתנגדו למהלך זה לאור העובדה כי בדיקה כזאת יקרה ולא מחייבת שהפרויקט יצא לפועל בסופו של יום  אך חשוב לומר עם יד על הלב שווה להשקיע כמה עשרות אלפי שקלים כדי להבין שלא נופלים בכמה מיליונים או גורמים לפרויקט להתחיל ואז לגלות שלא מצליחים למכור והפרויקט ניכשל .

לאחר בניה הפורגמה ובדיקה ייתכנות הנדסי רק אז נבנה דוח 0 ( דוח תקציב פרויקט)  , מקורות מימון   בניה לוח גנט תקציבי , יש הרבה אנשי מקצוע שיגידו שהגישה הזאת מחמירה אך אנחנו באי. טי.אי שרותי הנדסה מאמינים באי קיצורי דרך והדרך הארוכה היא הדרך המהירה והבטוחה לאור העובדה כי כל פרויקט הנדסי הוא פרויקט שיש בו אי וודאות בפרמטרים הבאים עלות , זמן , איכות ביצוע ולכן יש להסתמך על נתונים מדויקים כדי ליצור ודאות באי הוודאות בשילוב של סיכון מבוקר זאת גישתנו ללקוחות שלנו .

לסיכום

יזמים חדשים שנכנסים לענף עולם הבניה,  הענף היום אחד הענפים היציבים ביותר שמגלל כ 135 מילריד שקל בשנה , הביקוש לדירות רק הולך וגדל ועתודות הקרקע הולכות ופוחתות ולכן המחירים ימשיכו לעלות להיכנס לענף זה ברכה אך כנסו בצורה נכונה מבוקרת , מדויקת וממוקדת במידה ואין לכם את הכילים תפעילו אנשי מקצוע שייתנו לכם תשובות ברורות וכך אתם והלקוחות שלכם תרוויחו  כך מגשימים חלומות , זה מתכון להצלחה בפרויקט .