בשנת 2020, מגפת ה- COVID-19 העולמית גרמה לבלגן גדול בענף הבנייה.
טרנדים כמו עליית עבודות הטלוויזיה, דרישות לסגרים בבתים, העברת משאבים, בעיות בשרשראות האספקה ושיבוש תזרים המזומנים מביאות לשינוי בכל היבט בחיינו. עם כל זה, כמה מהטרנדים ימשיכו, גם אם יחוו שינוי קל.  בהמשך נראה מהם מספר הטרנדים בענף הבנייה שאנו רואים בדרך אלינו לשנת 2021.

חומרים חיים 

אחת ממגמות הבנייה המרגשות ביותר שמהם גם הצפיות הגדולות שלנו היא פיתוח חומרי מגורים. במילים פשוטות, חיידקים ופטריות הם דוגמא לתרכובות (חומרים) ביולוגיות שמגדלות את עצמן וצפויות להתקדם שלב ממחקר וניסוי במעבדה לייצור.

אם נסכם בכמה מילים, החומרים הביולוגיים המבטיחים ביותר נבנים ועשויים מחיידקים ופטריות, זה הופך אותם לקלים, חזקים ואפשר וקל להעביר אותם ממקום למקום.

בטון לתיקון עצמי מתייחס לחיידקים. החיידקים גורמים לחומרים שונים להיקשר וזה יוצר חומר מבני חדש.  החיידקים יכולים לצמוח בנקבוביות הבטון ולחדור לתוך הבטון, זה יכול אפילו להגיע לסדקים, למלא ולתקן את הסדקים האלו – הכל החיידקים עושים בכוחות עצמם. חוץ מזה, החיידקים מפותחים גם כחומר בנייה לעצמם וכבר גודלו בצורות וגדלים שונים.

בנוסף, יש חומרים שמורכבים מפטריות. החלק העיקרי בגוף הפטרייה נקרא תפטיר, הוא נחשב לרשת עצומה של פטריות שנמצאות מתחת לאדמה, שפרחיהן הם פטריות. מדענים קצרו את הפטריות שפרחו וגדלו אותו לכל מיני חומרים על ידי הזנת פסולת חקלאית. נוכל לראות שמחשבי דל אורזים את ציוד הציוד היוקרתי שלהם בחומרים שעשויים מפטריות במקום אריזות קלקר – שאינם ידידותיים לסביבה.

טכנולוגיה מרחוק

"מרוחק" הוא שם המשחק של זמננו וכל מה שמבטיח שניתן יהיה להשלים משימה מרחוק, יגדל במהירות. זה נכון גם למשימות בנייה וגם למשימות ניהול.

ענף הבנייה הוא הענף הצומח ביותר בכל מה שקשור למזל"טים מסחריים (מטוסים קטנים באוויר שלא מצריכים אף בן אדם שיהיה שם פיזית), אפליקציית מדידות ומיפוי מזל"טים. כמעט כל אתר עבודה מסחרי נמצא עם מזל"ט. על ידי התבוננות בפרויקט מלמעלה, קבלנים מוצאים מידע חשוב מאוד. בעיות בטיחות מתגלות במהירות, ניתן לאמוד במדויק את כמויות החומרים באתר וליצור מפות שאפשר לשחק עם הבהירות שלהם בהתאם – כל אלו  הופכים אפילו את אתר העבודה הגדול ביותר לגלוי.
אז מה נשיג מזה? חיסכון כספי משמעותי. מידע בטיחותי יכול להפחית תביעות ביטוח, נעשה הערכה מדויקת של חומרים ונדע לבצע התאמות נדרשות בכוח האדם ולוח זמנים נכון כדי למנוע עיכובים.

 

הטכנולוגיה במשרד משפרת מאוד את זרימת המידע. טכנולוגיית הבלוקצ'יין היא שיטה להזנת נתונים בזמן אמת, למספר אינסופי של נקודות נתונים – החל מעסקאות, תשלומים ועד להשלמת המשימות ולשינויים בלוחות הזמנים. הטכנולוגיה הזו הופכת הכל לפשוט יותר, נראה את השימוש בשיטה הזאת בעיקר בעבודות גדולות אבל גם בעבודות קטנות.

הדפסת תלת מימד

שום טכנולוגיה לא מפחיתה את צפיפות העובדים באתר העבודה (לטוב ולרע) כמו הדפסת תלת מימד. מדובר בעצם בטכניקה שעוזרת באופן שיטתי לתכנון מדויק שיש בטון רב, במילים אחרות, שיש הרבה מה לבנות נשתמש בשיטה הזו.

שיטה זו כבר נמצאת בשימוש מסחרי ברחבי העולם והיא צפויה לגדול במהירות. לאחרונה גייסה חברת בניית בתים תלת מימד 35 מיליון דולר לאחר שהדפיסה שכונה שלמה במקסיקו, ראינו את זה גם בסרטון זמן הדפסת תלת מימד של בניין בן 2 קומות בדובאי

 
 

בניה מודולרית

שאנחנו מדברים על בנייה מודולרית ובניין טרום-מכני, נצפה לראות שכל אחד מהם צובר תאוצה בעידן שאחרי המגיפה. גם תהליך הייצור של הבניות האלה וגם התוצאה מתאימים לחלוטין לזמנים שלנו היום.

מבנים מיוצרים ובנויים באופן שמרחיק בין העובדים ומפחית צפיפות. הייצור נעשה בבניינים עצומים ואווריריים, עם הרבה מקום להתרחקות. בנוסף, הציוד שמשתמשים בו כמו מנופי תקרה, מסועים ומעליות – נועד במיוחד כדי לאפשר שהעובדים לא יזיזו חפצים גדולים, להפחית את קרבת העובדים ואת עלויות העבודה.

המבנים אלה הם בדרך כלל קטנים ומשאית יכולה להזיז אותם ממקום למקום. נראה שמי שבעיקר ימצא עניין במבנים האלה, אלו בעלי עסק שזקוקים למשרדים בודדים עם מערכות עצמאיות, עובדים שעובדים מהבית ואפילו בתי חולים שזקוקים לכמה חדרים נוספים. לבניינים טרומיים (כמו שאמרנו, רכיבי בניין שמורכבים מהר במפעל ובאים מוכנים לאתר) יש יתרון כפול בכך שהם משתלמים ועלולים גם להיות זמניים. בתקופות של חוסר וודאות, פתרון זמני הוא לרוב האופציה הטובה ביותר ונראה שטרנד הזה  לא הולך לשום מקום.

הפרעות העבודה

העבודה של ענף הבנייה קשורה לדבר אחד: הון והוא לא אוהב חוסר וודאות. האקלים הנוכחי מקשה על מימון פרויקטים, במיוחד גדולים. 

ה- AIA (קבוצה שעוסקת בביטוח ופיננסים) צופה שההוצאות על בניינים שאינם למגורים יירדו בשנת 2021. למה זה קורה? ככל שהחוב הממשלתי יעלה, ההוצאות על פרויקטים של תשתיות יתעכבו כמעט בוודאות, נוכל לראות שבמגזר התעשייתי הפרטי ההאטה כבר החלה.

סכסוכי תשלום

כאשר הכסף מצומצם ואנחנו בחוסר וודאות, תזרים הכסף יהפוך לנושא מרכזי. כבר ידוע לנו שפשיטות הרגל במגמת עלייה, לצערנו, אנחנו יכולים רק לצפות שזה יחמיר וגם חברות הבנייה וגם בעלי הבניינים נמצאים בסיכון.

הפשיטות רגל בוודאי יביאו לעלייה בתביעות ולפני הגשת התביעות נצפה לגל שעבודי מכונאים – מדובר בכלי שקבלנים וקבלני משנה משתמשים בו כדי לתבוע חלק בחלק מהנכס כמנגנון לגביית תשלום. בפועל, לא באמת נגיע לתביעה ואפילו הודעת הכוונה להגיש שעבוד תפתור סכסוך שעוסק בשכר. גם אם בסופו של דבר הוגש שעבוד, לעיתים רחוקות נראה עיקולים, בדרך כלל יש הרבה אפשרויות לפתרון לפני.

פיזור שרשרת האספקה

הפרעה ברשתות האספקה ​​אילצה את הקבלנים להתעסק בחיפוש אחרי ספקים חלופיים או לשלם מחירים גבוהים יותר עבור חומרים ולצערנו, אין שום אינדיקציה לכך שזה ישתפר בטווח הקרוב.

הטרנד הזה גורם להערכה מחדש של יחסים עסקיים ארוכי טווח, נאמנות מותג ולקיחת סיכונים בבריתות חדשות.
ככל הנראה חוזים חדשים ישימו דגש רב יותר על סעיפים לכיסוי עלויות בלתי צפויות ואפילו נצטרך לשנות חוזים קיימים באופן דומה. אם זה מה שבאמת יקרה, זו גם הזדמנות לספקים וקבלנים זריזים לעבור לאזורים ולקהל לקוחות שהיה בעבר קושי לגשת אליהם.

ירידה בהתחלות הבניה

עפ"י נתוני הלמ"ס, בחודשים יולי 2019-יוני 2020 החלה בנייתן של כ-50,280 דירות, ירידה של 4.7% לעומת 12 החודשים הקודמים. בת"א נרשמה צניחה של 39% בהתחלות הבנייה לעומת 12 החודשים הקודמים

 

אפשר להסביר את הירידה ממספר היבטים משמעותיים כתוצאה מגפת ה- COVID-19 העולמית , הפרעה ברשתות האספקה הכוללת צמצום של מספר פועלים העובדים בענף בשל מגבלות תנועה והסגר שחלו על המדינה וגרמו לקשיים .

 עם פרוץ מגפת ה- COVID-19  הביאה איתה את המשבר הכלכלי ועימו משבר התעסוקה החריף

כשאנחנו עוסקים בהתחלות בנייה שהם לא דיור, כמו מלונות ומרכזים מסחריים אנחנו הולכים לכיוון של אי-וודאות. קשה לעשות השקעה במבנים גדולים ויקרים כמו מגדלי בנייני משרדים ובתי מלון, שני חלקים עצומים בשוק הבניין המסחרי, הרי מלכתחילה הם תלויים במי שמאכלס אותם וכמו שאמרנו, מצב ענפי התעסוקה כרגע לא ברור אבל אנחנו עדיין נשארים עם תקווה.

יחד עם זאת הזינוק לביקוש צמודי קרקע / גינה  ובזכות הפחתת היצאה והתחלות הבניה הנמוכות יש עליה מחירים בין  9.7% עפולה ועד 38.8% ביבנה  , אך חשוב לציין נראה שהוא גם מונע על ידי המגפה. אנשים מכוונים לעבור לצמודי קרקע ורוצים להתרחק ממרכזים עירוניים הומי אדם וצפופים , שזה שונה לגמרי ממה שהורגלנו לראות בעשורים האחרונים.

לכל שאלה והתייעצות – אתם מוזמנים למלא את הפרטים, ממש כאן ואחזור אליכם במהרה