מדריך למערכת סולרית

בעל נכס יקר ,

אתה מחזיק בידך מדריך בעל ערך רב , שמטרתו לגלות לך איך הגג שלך יכול להכניס לך הכנסה פסיבית שמחזירה את השקעה שלה עד 6 שנים מיום ההתקנה ולאחר מכן מזרימה לך הכנסה קבועה למשך כל החיים. זאת, בנוסף לכך שתתרמו לסביבתכם להיות ירוקה ונקייה יותר ותסייעו בשמירה על כדור הארץ שלנו.

שינוי מזג האוויר הקיצוני בשנים האחרות השאיר זעזוע עמוק ושאלות קשות בנוגע לאיכות החיים שלנו. חשמל מסורתי מיוצר על ידי שריפת דלקי מאובנים (פחם ) כגון גז טבעי ופחם. שריפת חומרים אלה משחררת גזים מזיקים שהם הגורם המרכזי להתחממות הגלובאלית.

מחקרים רבים בעולם מראים  שימוש במערכות סולאריות חוסך 95% מפליטות אלה ומסייעות לעולם להילחם בנזקים הקשים ששריפת חומרים אלה גורמת והופכים את היצור חשמל ע"י אנרגיה סולארית למשתלמת במיוחד.

מחקרים רביים מראים

 מרבית האוכלוסייה בעולם שלא התקינה מערכת סולרית , אינה יודעת שמיצור חשמל ע"י אנרגית השמש היו יכולים לשפר את איכות החיים וגם להוויח הכנסה נוספת מכך. אילו היו יודעים זאתֿ, קרוב לודאי שהיו מיצרים אנרגיה מתחדשת על הגגות שלהם .

מה מחכה לכם במדריך?

המדריך נועד להקל ולהנגיש את התחום  של מערכות סולאריות בנכסים של אנשים פרטים ומסחרים , בדגש על גגות של המבנים , אך מציע גם פתרונות ראשונים לחיפוי מגרשי חנייה , חזיתות מבנים, הצללות במרחב הציבורי ועוד.

רגע לפני שאתחיל – כמה מילים עליי:

שמי איציק תורג'מן מנכ"ל ובעלים של חברת  I.T.E שירותי הנדסה.

אני עוסק בניהול פרויקטים , מעל 12 שניים במגזר הציבורי והפרטי , בשניים האחרונות נושא אנרגיה מתחדשת הופכת להיות חלק משמעותי בחברתנו בשל הפוטנציאל הכלכלי והסביבתי בתחום האנרגיה המתחדשת ולהיות חלק ההיערכות לשינויי האקלים .

אנו סבורים, כי בכוחו של מדריך זה לסייע לכם מבחינה כלכלית וסביבתית, דבר שיסייע בהעלאת איכות חייהם שלכם והסובבים אתכם.

מה מדיניות המדינה בנושא אנרגיה מתחדשת ?

מדינת ישראל מאופיינת במספר רב של ימי שמש בשנה: דבר המהווה הזדמנות מצוינת לייצור אנרגיה סולארית ובהתאם לכך המדיניות של משרד האנרגיה היא:

"משרד האנרגיה מקדם: בניית בתים פרטיים, מבני מגורים בני 3-5 קומות תהיה מאופסת אנרגיה ( בעלת יכול יצור עצמאי )  עד 2030 ."

בשנים האחרונות מבינה ממשלת ישראל כי תושבי מדינה ישראל נמצאים בחזית שינויי האקלים ויש להם יכולת משמעותית לייצר אנרגיה מתחדשת ולהוביל בשטח פתרונות שישפרו את איכות חייו של התושב.

כיום ביותר מ-1,000 ערים בעולם קיימת הובלה של תחומי האנרגיה המתחדשת. בחלק מהערים אף מקדמים יעד של 100% שימוש באנרגיה מתחדשת.

כחלק משותפותה של מדינת ישראל בהסכם פריז (2015), שמה לה ממשלת ישראל יעד עומד על 30% (לעומת 17%, כפי שנחתם בהסכם) של שימוש באנרגיה מתחדשת עד לשנת 2030 .

נשאלת השאלה מה האינטרס של המדינה או של הרשות המקומית לעודד אנרגיה מתחדשת ?

לפריסת מערכות PV  ( מערכות סולאריות)  בשטחי הרשויות המקומיות יש מספר יתרונות:

עבור יזם הפרויקט : הזדמנות ליצור הכנסה קבועה נוספת לאורך שנים.

חיזוק החוסן האנרגטי של הרשות במקרי קיצון ע״י פריסת מערכות סולאריות.

עבור המדינה והמעבר החיוני לאנרגיות מתחדשות, ככל שהאנרגיה תיווצר בשטחים בנויים, יידרשו לייצורה פחות שטחים פתוחים, שהמחסור בהם רב. פתרון לסוגיית ההולכה של כמויות חשמל גדלות והולכות ע״י ייצור אנרגיה קרוב למקומות הביקוש. תרומה לצמצום הפערים בחברה הישראלית: ע״י ייצור מבוזר של אנרגיה שמשמעו גם ביזור העושר הנוצר בתהליך לרשויות ולאזרחים.

מצליחים לראות את הפוטנציאל?

 ריכזנו עבורכם מספר תשובות לשאלות הנפוצות:

כמה זמן עובר עד שההשקעה מחזירה את עצמה ?

השקעה בהתקנה של פאנלים סולאריים מחזירה את זה תוך שש-שבע שנים בממוצע.

כמה כסף אצליח להרוויח המתקנה של מערכת סולארית?

שאלה זו תלויה בעיקר בגודל המערכת ובגודל הצריכה הקיימת. שיעור התשואה על ההשקעה במערכת סולארית הוא סביב 17%.

האם הרווח שלי מהמערכת עלול לרדת כתוצאה שינויים בתעריף החשמל?

 באסדרה תעריפית, נקבע ביום הרישום לחברת החשמל תעריף שיישאר קבוע לכל אורכה של תקופת החוזה, הנחתם ל -25 שנה. באסדרות מול חברת חשמל  אחרות, מסוגנן "ברירת מחדל 'או מכרז, משתנים התעריפים לצורך לתנאי האסדרה והחליים גם לאורך התקנה.- כל זה לא ברור. צריך לתחלף בשפה פשוטה

האם הפאנלים הסולאריים מייצרים חשמל בימים מעוננים?

פאנלים סולאריים זקוקים לקרינה ישירה. בימים מעוננים, גשומים ומושלגים, כל עוד אין גורם המונע מהקרינה להגיע לפאנלים, היא תמשיך לייצר חשמל, אם כי בכמות פחותה.

האם קשה לתחזק מערכת סולארית?

קיימות שוק מערכות סולאריות אמינות ביותר והודות לקיבוע המונע תזוזה של רכיבים במערכת, לא ניתן לראות פעולות . עם זאת, נצילותם של הפאנלים נפגמת בשל צבירת אבק, חול, לכלוך, עלים וכדומה. על כן, יש להקפיד לשטוף את הפאנלים לפחות פעמים בשנה , על מנת שיוכלו לקלוט קרינה מקסימלית ולהיות במעקב  על היצור

האם אצטרך להחליף את המערכת שבגג?

חברות מספקות כיום תקופת אחריות של 25 שנה, מה שמוכיח רמת אמינות גבוהה. לגבי מערכות חדשות, ישנן מערכות שמתחייבות לתפקוד יעיל של המערכת למעלה מ-30 שנה!

האם התקנה של מערכת סולארית עלולה לפגוע בגג?

 לכל סוג גג יש תשתית מותאמת להתקנת המערכת הסולארית. כל עוד ההתקנה נעשית בצורה מקצועית והגג אינו סובל מבעיות קודמות, התקנה של מערכת סולארית יכולה רק לשפר את תחזוקת הגג ואף לתרום לקירור של המבנה.

האם לא יכול להרים את המערכת הסולארית לגובה, כך שעדיין יהיה יכול להרוויח משהייה על הגג?

על פי ההיתרים למבנה ואישורי המהנדס ובהתאם לעומסים צפויים כתוצאה מרוחות וסופות, לא יכול בהחלט להציל מערכת סולארית בגובה, כך שתוכל לייצר צל ולא לאפשר המשך שהייה על הגג.

האם התקנה של מערכת סולארית מבטיחה לי חוסן אנרגטי?

 התקנה של מערכת סולארית היא שלב ראשון להשגת חוסן אנרגטי. השלב השני דורש השקעה נוספת בממיר היברידי ומתקן אגירה מקומי, המאפשר להתנתק מרשת ההולכה המרכזית ולספק חשמל באופן עצמאי.

אם אני בתהליך של בניית בית או מבנה מסחרי, האם כדאי לי לתכנן מראש את האפשרות של התקנת מערכת סולארית על הגג? או שאין לכך משמעות ואוכל גם לאחר הבניה להתייחס לכך.

תכנון מראש של תשתית להתקנה של מערכות סולאריות על מבני ציבור העתידים להיבנות יכול לפשט את ההליך ההתקנה ולהוזיל עלויות, בהווה למצב שבו התקנה עתידית של מערכת סולארית על הגג איננה נלקחת בחשבון.

האם התקנה של מערכת סולארית מונעת נקיטה בצעדים נוספים של התייבות ?

ההיפך הוא הנכון. התקנה של מערכת סולארית מקנה שקיפות טובה יותר של ההוצאות חשמל וייצור חשמל. המעקב יוצר תמריץ להמשיך ולהפיק אנרגיה, גם באמצעות התייעלות, באמצעות גורמים נוספים, תוך תאורה חסכונית וחכמה, שימוש יעיל במערכות קירור וחימום ועוד.

מהי אסדרה?

אסדרה היא הסכם המאפשר למכור לחברת החשמל את ייצור האנרגיה המתחדשת ממבנה מסוים בתעריף קבוע וידוע מראש. האסדרה הופכת לקבל מידע מוקדם בנוגע לרווחים שניתן יהיה לקבל מהתקנת המערכת הסולארית.

אילו אסדרות קיימות?

 האסדרות משתנות על פי גודל המערכת. נכון לאוגוסט 2020, האסדרות בנוגע לייצור חשמל ממקורות מתחדשים הן כדלקמן:

אסדרה תעריפית למתקנים קטנים של עד 15 קילווואט, בתעריף של 48 אג 'לקוט״ש.

אסדרה תעריפית למתקנים של 15 עד 200 קילוואט, בתעריף של 45 אג 'לקוט״ש *.

אסדרה על פי מכרז למתקנים של מעל 200 קילוואט, בתעריף שנע סביב 25-20 אג 'לקוט״ש.

* קיימת אפשרות שההתקנה תוגבל ל -100 קילוואט ושהתעריף ירד ב 9%.

לא הכל ורוד, אתם יכולים להיתקל חסמים במהלך הדרך:

מגבלת מקור מימון:

התקנת מערכת סולארית דורשת השקעה כספית ולא לכולם יש את היכולת לממן את העלות , היום רוב הבנקים מוכנים לתת תמיכה מלאה בצורת הלוואה בריבית נמוכה בשל העובדה כי הסיכון הוא אפסי.

בנוסף קיימות היום חברות רבות בשוק שמוכנות לבצע את התקנה על חשבונה כאשר החוזה מול חברת חשמל היה מול אותה חברה והחברה משלמת שכר חודשי על השכרת הגג הקיים לתקופה של 25 שנה.

חשש מקרינה מצד השכנים:

 הקרינה נוצרת מהממיר ומהכבלים, לא מהפאנלים הפרוסים על הגג. רמות הקרינה מהממיר אינן מסוכנות, בוודאי כשהן מותקנות על פי התקן הישראלי, שהוא מהמחמירים ביותר.

כדי לקדם את התהליך, יש ליצור תהליך הידברות שקוף עם בעלי העניין ולהפוך אותם לשותפים.

השקעה לטווח ארוך:

הרווח מהמתקן הסולארי מגיע אחרי כ -7 שנים. זה טווח ארוך במונחים של משקיעים קצרי טווח שרוצים לראות תוצאות מהירות.

אפשרויות לעקוף חסם זה: פריסת ההלוואה על יותר שנים במחיר של ריבית גבוהה יותר. מהלך כזה יאפשר למשוך רווחים מהיום הראשון. אפשרות אחרת, מומלצת פחות, היא השכרת הגגות ליזם חיצוני, המשלם שכירות מהיום הראשון, במחיר של ירידה משמעותית ברווחיות הפרויקט.

קבלת? בין בנייה למערכות סולאריות על מבנים:

כיום קיים פטור מהיתר בנייה למערכות סולאריות של עד 700 קילוואט למבנה ופטור מהיטל השבחה למערכות של עד 7,000 מ"ר למבנה.

היעדר טופס 4

למבנים ישנים, שלא השלימו את התהליך הבנייה, אין טופס 4. הפתרון לחסם זה הוא בקבלת בתצהיר ממהנדס, החותם על תקינות המבנה והאפשרות להציב עליו מערכת סולארית.

מה הפוטנציאל הרווחים מהתקנה של פאנלים סולאריים ?

פוטנציאל הרווח תלוי ממספר פרמטרים :

  • שטח גג פנוי להתקנה
  • הספק מותקן מתקבל
  • הכנסות , תפוקה שנתית , ערך החשמל המיוצר: לפי תעריף חשמל בהתאם להסדרה מול חברת חשמל
  • עלויות , עלויות הקמה , סוג התקנה

להלן דוגמה מוחשית לכמות ההשקעה לעומת הרווח הצפוי :

שטח גג פנוי

מ"ר

גודל מתקן KW

השקעה בש"ח

תקופת החזר פשוטה ( שניים )

הכנסות ל-25 שנה

440

56

226,651

6

1,102,5000

800

102

412,000

6

2,008,125 ₪

1000

128

514,176

6

2,520,000 ₪

1600

205

824,187

6

4,035,937 ₪

מימון

בסופו של יום כדי לקבוע את הרווחיות  יש להכין  תוכנית עסקית על פי מודל פיננסי להתקנת PV  כדי לנתח את הרווחיות .

לסיכום

כיום כל גג יכול להיות מניב הכנסה, המדינה מעודדת יצור של אנרגיה דרך PV ( מערכות סולאריות ) באופן משמעותי , הדבר יוצר הזדמנות אמיתית ליזמים ומשקיעים כאשר ההשקעה יודעת להחזיר את עצמה תוך 6-7 שניים ע"י בנית תוכנית עסקית מדויקת, יש כאן נוסחה מנצחת מצד אחד יזם מרוויח  ומצד שני המדינה והאוכלוסייה מרוויחה אנרגיה מתחדשת  תמורה להשקעה של היזם

הטבה מיוחדת לבעלי גגות שבבעלותם גג מעל 1,000 מ"ר אתם זכאים להטבה בשווי של 3,000 שח יעוץ ובדיקה היתכנות כלכלית ללא תשלום

לתיאום פגישה מלאו את הפרטים ונחזור עוד היום