בעולם שבו הכל קורה כל כך מהר עם סף דחיית סיפוקים כמעט ולא קיים, אנו מבינים כי הצורך לפתרונות ומענה מהיר לכל מי שיש לו יד בפרויקט קיים ולכן בעידן זה אין מקום לאטיות ולחוסר פתיחות לחדשנות, הישארות מאחור וחוסר הפתיחות לטכנולוגיה וחדשנות גורמת לפרויקט להיכשל בשלושת יסודות הצלחה של הפרויקט, תקציב, עמידה בלוח זמנים, איכות ביצוע.

כמי ששימש כמנהל פרויקטים ומפקח במספר גופים ציבורים, בחברות פרטיות וכיום כבעלים של חברה ניהול ופיקוח אני יכול לומר כי הצלחת הפרויקט תלויה בקשר הדוק בין התכנון והביצוע .

הקשר בין תכנון הפרויקט לבין ביצוע הפרויקט הוא קשר ישיר ובלתי נפרד, תכנון נכון, יעיל וברור יוביל באופן ישיר לביצוע מוצלח בשטח, הן מבחינת עמידה בלוח הזמנים, אי בזבוז משאבים אנושיים וכספיים של מזמין העבודה ואי פשרות בתהליך הביצוע.

לאור העובדה כי יש קשר ישיר בין התכנון לביצוע נולד צורך במכרזים של תכנון ביצוע , בצורה כזאת מזמין העבודה (גופים ציבורים ויזמים פרטים) נהנה מגוף אחד שלוקח אחריות על הפרויקט בצורה מוסדרת וניתן לראות כי הפרויקט בגישה זאת ייעל בלוח הזמנים בהתאם ללוח הזמנים שהוגדרו מראש.

ניתן לראות שעבודה בטור, שמתחילה בתכנון ואז עוברת לביצוע, לא מספקת את התוצאות הנדרשות ולכן תהליך התכנון מוכרח לחפוף לתהליך הביצוע או לשלב את אנשי הביצוע בתהליך התכנון.

בצורה הזאת אנו רואים כי התוכניות שיורדות לשטח הם באיכותיות גבוהה יום עם מאט חורים בתכנון וזה מאפשר לפרויקט להיות יעיל בלוחות הזמנים, אי בזבוז משאבים תקציבים לא מתוכננים, אי בזבוז משאבי כוח אדם ומאפשר להתמקד בטיב הביצוע ובקרה איכותית בתהליכי ביצוע השונים.

בשנים האחרונות אנו נחשפים למודול התלת ממדי לעולמות התכנון והביצוע ורואים כי בעזרת פתיחות לחדשנות ניתן להגיע לתכנון מקצועי יותר ומאשר גישה לאנשי השטח גישה לתוכן הנדרש לאור העובדה כי כל המידע יושב על ענן וכך זה מאפשר גמישות וזמינות גבוהה.

בנוסף קיימים מספר פתרונות למערכות ממוחשבות המייצרים פתרון מקיף בפלטפורמה משותפת לניהול פרויקטים בבניה על כל היבטיו של הפרויקט ההנדסי כגון ניהול יומני עבודה, ניהול תהליכים, ניהול מסמכים, בקרה תקציבית, ניהול פרוטוקולים.

אני אסיים וארשה לעצמי לומר העידן של האקסל נגמר הענף גדל לתוך עידן שבו הכל קורה כל כך מהר הטכנולוגיה והחדשנות מספקת סל כלים רחב המאפשר ניהול פרויקט ברמה הגבוה ביותר בשקיפות מלאה מול מזמין העבודה.