רבים הם האנשים אשר חולמים על בניית בית פרטי הכוללת רכישת קרקע.

 

ואכן, מהלך של בניה פרטית הוא בהחלט מבורך אבל חשוב לקחת בחשבון שיש לו משמעויות רבות.

ללכת אחרי החלום שלנו –  זה לא מספיק! וכדי שהכל יתגשם כמתוכנן, עוד לפני הכל, צריך להבין לאיפה אנחנו נכנסים והאם יש לנו את ההבנה לגבי התהליך!

על פי מחקר שבוצע בישראל רק 28% מהפרויקטים של בתים צמודי קרקע נחשבים להצלחה.

אבל איך בכלל מגדירים הצלחה? מהו פרויקט שנחשב למוצלח?

נהוג לבחון זאת על פי שלושה פרמטרים עיקריים:

  1.       שהפרויקט הסתיים בתקציב שהוגדר בתחילת הדרך.
  2.       שפרויקט הסתיים בלוח הזמנים שהוגדר בתחילת הדרך.
  3.       שפרויקט ניבנה בהתאם לצביון שהוגדר בתחילת הדרך.

כאשר אנחנו בוחנים את הנושא יותר לעומק, אנו מבינים שעמידה בפרמטרים אלו היא אתגר משמעותי ביותר.

המחקרים מצביעים על כך ש23% מהאנשים שבוחרים במהלך של בניה פרטית נושרים בדרך ולא מסיימים את התהליך עד הסוף.

ממצא נוסף שהתגלה במחקר הוא ש 20% מהפרויקטים שכן מסיימים את התהליך – חרגו ב100% מהתקציב המקורי שאיתו לדרך!

 וזה לא בגלל שהתגלו בעיות בדרך, אלא, כי נעשה שינוי בצביון הפרויקט או ביצעו שינויים כאלה ואחרים תוך כדי תנועה.

ואולי, הנתון הכבד ביותר שנחשפנו אליו מראה ש49%  מהפרויקטים הצליחו באופן חלקי בלבד (כלומר הסתיימו, אך לא עמדו לפחות באחד מהתנאים: בתקציב או באיכות או בלוח הזמנים).

מכאן נשאלת השאלה מה הסוד להצלחה של אותם 28% מהפרויקטים שמצליחים בצורה מושלמת?

לסוד ההצלחה יש 4 סיבות עיקריות ולכל סיבה יש קשר בסיבה הקודמת:

א.  הסיבה הראשונה להצלחה היא העובדה כי ישנו גורם אחד שלוקח אחריות מלאה ומנהל את האירוע מתחילת התהליך ועד סופו. כלומר, מתהליך רכישת הקרקע ועד קבלת טופס האכלוס. את אותו גורם, אתם בוודאי מכירים בתור מנהל הפרויקט.

יש הנוטים להתבלבל ולחשוב שאדריכל הפרויקט הוא מנהל הפרויקט, כאן חשוב לציין כי ההבדל המהותי בין שני בעלי התפקידים הנ"ל הוא שמנהל הפרויקט מהווה איש סוד למזמין העבודה והוא הגוף שמבצע את כל הבקרה, כך שכל כובד האחריות של הפרויקט נמצא על הכתפיים שלו (עלות , איכות ולוח זמנים). ואילו האדריכל ממוקם מתחת למנהל הפרויקט בהיררכיה. האדריכל מרכז את החומר המקצועי מול כל היועצים ועורך את הבקשה מול הרשות המקומית. לכל אחד מהם תפקיד שונה אך ביחד הם מייצרים את התוצאה הרצויה של מזמין העבודה.

ב.  נקודה נוספת היא בבסיס הגדרת המונח "הצלחה", שכן זהו מדד סובייקטיבי ובשל כך, כל אחד מגדיר אחרת מהי הצלחה עבורו. ולכן, חשוב שההגדרה תהיה תואמת למציאות בפרמטרים הבאים: תקציב, לוח זמנים, איכות ביצוע. לעיתים קרובות, ישנו פער גדול מאוד בין הרצון שלי לבין היכולת וברגע שלא מגדירים הצלחה של פרויקט בצורה ריאליסטית, הפרויקט מתחיל להיכנס למערבולת שקשה לצאת ממנה. לכן, הגדרה של הצלחה חייבת להתבצע בצורה מושכלת עם מקדמי ביטחון בכל שלב ושלב בתהליך.

ג. הנקודה הכי חשובה עוסקת במערכת בקרה הדוקה ויצירת מנגנוני אזהרה בכל שלב בחיי הפרויקט (יזום, תכנון, ביצוע ואכלוס). כמו כן, ישנו צורך חיוני בדיוק מקסימלי בשלבי התכנון של הפרויקט ואיתור החסמים והבעיות הבאות להגיע מראש.

ד.  הנקודה שסוגרת את כל את הליך הבניה עוסקת במערכת מקצועית הכוללת: בניית צוות תכנון, חברת ניהול ופיקוח ובחירת צוות ביצוע – קבלן ראשני וקבלני משנה על בסיס ניסיון והמלצות ועמידה בתנאי סף שמגדירים.

לסיכום,

המסע לבית חלומותיכם מתחיל בציפייה גדולה שהכול יעבור חלק והאמת? ככה זה צריך להיות.

אולם ברוב המקרים, כפי שציינתי כאן- אין הדבר מתרחש.

לכן, כמזמיני עבודה עליכם להגיע לתהליך בעיניים פקוחות ולא לקחת כמובן מאליו את עבודת הקבלן ואנשי המקצוע. ואף מומלץ לבדוק ולשאול כל דבר ע״י בקרה חיצונית. במקרה הזה הבקרה החיצונית היא מנהל הפרויקט שלכם שעבורכם הוא איש הסוד שיכול לחסוך לכם אלפי שקלים, זמן יקר וסבל אישי.

אך למי שמרגיש שנזקק לסיוע ולידע, כדאי לשקול סיוע בחברה הנתמכת בהמלצות של בעלי ניסיון שמספקת בסופו של יום שירותי ניהול ופיקוח  שמיצר שקט לאורך כל הדרך, ותהפוך את הליך הבניה ושלב הביצוע בפרט לפשוטים ביותר.

במידה והחלטתם ללכת אחרי החלומות שלכם,

אני רוצה לאחל לכם שתיכנסו לבית החדש בראש שקט ותהנו ממנו למשך שנים ארוכות.

וכמובן, נסייע לכם בכל שלב, לאורך כל הדרך, בהגשמת החלום שלכם.

 

אתם מוזמנים למלא את הפרטים, ממש כאן ונחזור אליכם במהרה